Flance - czyli rozsady po naszemu

Flance to po ślasku młode sadzonki warzyw, zioł lub kwiatów. Można je przygotować już na koniec stycznia.

Markety jako pierwsze wystawiają w swojej ofercie stojaki z nasionami, chociaż za oknem zima nadal szaleje. Warto wówczas wybrać się na zakupy, ponieważ asortyment nie jest jeszcze przebrany i łatwiej znaleźć te rzadsze pozycje.

Takim też sposobem działają sprzedawcy sadzonek na giełdach i targowiskach, których widać pełno na początku wiosny.

Napoczątku lutego dzień zaczyna się wydłużać i możemy na parapetach postawić pierwsze mini-szklarenki, tym sposobem uzyskamy zdrowe niezbyt wybujałe sadzonki.

 

Jak przygotować rozsadę?

Młodym roślinkom należy zapewnić ciepło, wilgoć i sporo światła, ale w czasie bardzo słonecznych dni można je lekko cieniować, żeby zbytnio nie wybujały.

Do podlewania najlepiej nada się spryskiwacz do kwiatków z odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

Jako podłoże najlepiej sprawdzi się gotowa mieszanka torfowo-piaskowa do rozsad, kupiona w sklepie. Absolutnie nie stosujemy w tym celu ziemi ogrodowej albo już wcześniej używanej, którą należałoby wcześniej co najmniej odkazić.

 

Jak powinna wyglądać dobra rozsada?

Powinna być krępa, bez widocznych uszkodzeń mechanicznych ani oznak więdnięcia, z dobrze rozwiniętą zwartą bryłą korzeniową.

 

Z czego natomiast można przygotować pierwsze rozsady?

Głównie z tych gatunków, które długo kiełkują i rosną oraz takie, które wymagają wysokich temperatur do kiełkowania.

Wcześnie przygotowane rozsady przydadzą się głównie tym, którzy chcą prowadzić uprawę pod tunelem lub w ogrzewanej szklarni.

Termin rozpoczęcia produkcji rozsady zawsze należy uzależnić od planowanego terminu wysadzania. Jeśli bowiem roślinki nadmiernie wyrosną, gorzej się przyjmą.

 

Kalendarium wysiewu:

  • W ostatnich dniach stycznia wysiewamy:

    • wczesne odmiany kapusty, sałaty (do uprawy tunelowej), karczocha, porów przeznaczonych na wczesny zbiór (przełom czerwca i lipca) i do uprawy w tunelach.

  • Od początku lutego do marca

    • rośliny jednoroczne ozdobne: lobelię, niecierpek, petunię ogrodową, żeniszek, goździki ogrodowe, heliotrop, lewkonię, szałwię błyszczącą i powabną oraz werbenę ogrodową.


Tekst: Katarzyna Jockel

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com (JennyJohansson, Hans, jcesar2015, alex80).