Przycinanie drzew i krzewów owocowych - krótki poradnik

Przycinanie drzew i krzewów owocowych to temat problematyczny głównie dla młodych ogrodników, często bagatelizowany lub w ogóle nie wykonywany na młodych drzewach. O tym jak kiedy i w ogóle po co wykonywać cięcia postaramy się omówić w poniższym artykule.

 

Po co przycinamy drzewa owocowe?

Głównie po to by zwiększyć ilościowo i jakościowo owocowanie oraz aby drzewa ładnie się rozgałęziały.

 

Kiedy przeprowadzamy cięcie zimowe?

Zwykle od końca stycznia do początku marca, gdy minie obawa nawrotu silnych mrozów, a rośliny są jeszcze w stanie spoczynku i nie zdążyły jeszcze wypuścić liści. Nie należy przycinać drzew kiedy mają już wykształcone pąki i zbliża się ich termin kwitnienia.

Najwcześniej powinniśmy przyciąć jabłonie następnie grusze i śliwy. Najpóźniej brzoskwinie i morele ponieważ wypuszczają paki najpóźniej.

Wiśnie i czereśnie najlepiej przycinać latem po zbiorze owoców.

 

Rodzaje cięć:

Formujące – stosuje się je na młodych drzewkach mających do 4 lat.

Prześwietlające – stosuje się je na starszych drzewach.

 

Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do jakiegokolwiek cięcia warto narzędzia, takie jak sekatory, piłki, długie nożyce muszą były odpowiednio naostrzone. Wtedy rana lepiej się goi. Należałoby je też przed użyciem zdezynfekować denaturatem.

 

Jak zadbać o nowe, młode drzewka?

Drzewka posadzone jesienią tniemy początkowo dość drastycznie na pierwszy rzut oka. Skracamy przewodnik, w zależności od rodzaju podkładki od kilkunastu centymetrów nawet do 50cm, w szczególności jabłonie i grusze, które z reguły rosną najszybciej. Długie boczne pędy redukujemy o połowę lub 1/3 ich długości, a krótkie gęsto ułożone pędy, w szczególności z wnętrza korony na tzw. „obrączkę” ucinając niepotrzebne gałęzie całkowicie przy samym pniu. Wtedy rana najszybciej się zabliźni.

Wiśnie i czereśnie tniemy troszkę inaczej głównie ze względu na to, że tniemy je po owocowaniu latem. Drzewka te tniemy na tzw. „czop” zostawiając 10-15cm gałązki by z tych punktów wiosną mogły ruszyć nowe przyrosty z uśpionych w tych fragmentach oczek.

Gałęzie grubsze niż 1cm możemy posmarować maścią ogrodniczą, która ma działanie przeciwgrzybicze.

Tego rodzaju cięcie wykonujemy co roku mniej więcej przez cztery lata, dzięki czemu uformujemy bardzo ładnie zarysowaną koronę, która w przyszłości da zdrowy i dobry plon.
 

A co ze starszymi drzewami?

Po czwartym roku troszkę zwalniamy z cięciem, stosujemy tutaj mniej radykalne cięcia prześwietlające, które mają na celu wpuszczenie w głąb korony więcej światła, które ma wpływ na wybarwianie się i szybsze dojrzewanie owoców. Cięcie to polega na usunięciu wszystkich konarów krzyżujących się do wnętrza korony oraz tych, które nakładają się na siebie.

W przypadku starych drzew możemy także obniżyć ich wysoką koronę poprzez ścięcie wierzchołka, w szczególności czereśni, jabłoni i gruszy.

Gałęzie grubsze niż 1cm możemy posmarować maścią ogrodniczą, która ma działanie przeciwgrzybicze.

 

Cięcie drzew owocowych to czynność bardzo ważna ale nie należy się z nią spieszyć. Zaczynamy je wtedy, kiedy pogoda ustabilizuje się, a temperatura staje się dodatnia. W końcu przycięcie gałęzi to operacja na żywym choć uśpionym organizmie i jeżeli wykonamy je zbyt wcześnie to drzewo może przemarznąć.

 

Tekst i zdjęcia popełniła Katarzyna Jockel